Według ONZ, ponad 80 procent dorosłych ludzi z autyzmem nie ma żadnego zatrudnienia. Inne statystyki wskazują, że tylko sześć procent autystów ma stałą pracę. Hasło dnia w tym roku to „Autyzm: Przewaga w zatrudnieniu”. Niektóre osoby z tym zaburzeniem mają rzadkie umiejętności: nadzwyczajną pamięć, dbałość o szczegóły i umiłowanie porządku. Inne mogą z chęcią wykonywać prace powtarzalne, które dla pozostałych ludzi mogą być zwyczajnie nudne - sugeruje w rozmowie z IAR Sławomir Ulankiewicz, szef polskiego oddziału duńskiej fundacji „Specjaliści”, pomagającej osobom z autyzmem.

Reklama

- Myśmy starali się docierać do organizacji, które chciałyby po wykonaniu stażu przez naszych kandydatów stworzyć im zatrudnienie. Wprowadziliśmy na rynek pracy 26 osób - powiedział Sławomir Ulankiewicz. Podkreślił, że takie osoby potrzebują często wsparcia, cierpliwości i wyrozumiałości pracodawców.

Osoby z autyzmem mogą mieć utrudnione kontakty z innym ludźmi, kłopoty z uczeniem się i emocjami. Miewają obsesyjne zainteresowania i uchodzą za ekscentryków. Często są jednak w normie intelektualnej. Cechy autystyczne diagnozuje się obecnie u co setnego rodzącego się dziecka.