Z sondażu przeprowadzonego przez największy serwis społecznościowy dla medyków Konsylium24 wynika, że 62 procent z nich nie wiedziałoby jak prawidłowo postąpić w takiej sytuacji. Ankietę przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1008 lekarzy różnych specjalności.

Reklama

Doktor Michał Feldman z Konsylium24 mówi, że również specjaliści chorób zakaźnych oczekują instrukcji na wypadek zawleczenia wirusa Ebola. Aż 44 procent z nich nie wiedziałoby, jak postąpić - wynika z sondażu. Zaznacza, że w innych krajach już dawno lekarze otrzymali zalecenia w tej sprawie.

Podkreśla, że chodzi o informacje dotyczące organizacji opieki zdrowotnej w tej sytuacji lub numer telefonu, gdzie można je uzyskać. Zawsze może zdarzyć się, że trafi pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola i wtedy musimy wiedzieć, gdzie należy go kierować, czym transportować, aby chronić innych - zaznacza. Według niego, lekarze nie mają podstawowych informacji na ten temat.

Liczba ofiar epidemii gorączki krwotocznej Ebola w zachodniej Afryce wrosła do 1229. Do tej pory odnotowano 2240 przypadków zarażenia się śmiertelnym wirusem - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.