Profesor Paweł Grieb Kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej PAN wyjaśnił, że kiedy kończy się ochrona patentowa leku, na rynek trafiają odpowiedniki danej substancji. Zapewnił, że ich działanie nie różni się od leków innowacyjnych.

Reklama

Dyrektor Federacji Pacjentów Polskich Tomasz Szelągowski dodał, że leki innowacyjne gwarantują postęp i rozwój wiedzy medycznej, natomiast leki generyczne ze względu na niższą cenę upowszechniają nowe technologie. Zarówno jedne jak i drugie są potrzebne. Dla chorego natomiast najważniejsza jest rzetelna informacja w sprawie różnych rodzajów leków.

Rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych doktor Wojciech Łuszczyna podkreślił, że o zamianie na tańszy lek generyczny może zdecydować aptekarz, jeżeli lekarz nie zastrzegł na recepcie "NZ" czyli nie zmieniać.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło dla pacjentów specjalną infolinię o tańszych odpowiednikach leków refundowanych.

Codziennie w godz. od 8.00 do 20.00 pod numerem 22 123 98 00 farmaceuci udzielają informacji o możliwości zamiany leków refundowanych przepisanych przez lekarzy na ich tańsze, bezpieczne i skuteczne odpowiedniki.