Trądzik tylko u młodzieży?

Reklama

Zaskórniki i inne niedoskonałości cery kojarzą się nam z burzą hormonalną okresu dojrzewania. Zmiany trądzikowe pojawiają się jednak nie tylko u młodzieży. - Do niedawna o trądziku myślano jako o chorobie nastolatków, bowiem to w tej grupie wiekowej choruje aż 80 proc. osób - mówi lekarz Ewa Rybicka, specjalista medycyny estetycznej. - Od pewnego czasu obserwujemy nasilenie się objawów tej choroby również u osób po 25 roku życia. Mówimy już o trądziku dorosłych lub trądziku późnego wieku. Zmiany trądzikowe występujące po 25 roku życia dotyczą już 1/3 populacji. Co ciekawe, aż połowa pacjentów z trądzikiem osób dorosłych nie chorowała na trądzik młodzieńczy.

Jak objawia się trądzik?

- Zmiany trądzikowe są podobne, niezależnie od wieku - tłumaczy lekarz Ewa Rybicka. - Mają postać zaskórników zamkniętych i otwartych, rozszerzonych porów, grudek, krostek i guzków. Występują na twarzy w okolicy czoła, nosa i brody, czyli w tzw. strefie T, ale także na klatce piersiowej i plecach. Towarzyszy im łojotok o różnym nasileniu. Różnica w wyglądzie skóry u ludzi z trądzikiem dorosłych polega jedynie na tym, że częściej wykwity trądzikowe występują w 1/3 dolnej części twarzy i są to zwykle pojedyncze, bolesne przy dotyku zmiany zapalne.

Skuteczne leczenie trądziku

Przez długi czas schemat leczenia trądziku opierał się na doustnie przyjmowanych antybiotykach i preparatach do miejscowego stosowania. W ciężkich postaciach trądziku konieczne jest jednak zastosowanie silniejszych leków, takich jak retinoidy, które składają się z witaminy A i jej analogów (syntetycznych i naturalnych). Witamina A przyspiesza regenerację skóry i zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu korzystnie wpływa na wygląd skóry. Retinoidem, który ma najszersze zastosowanie w terapii trądziku, jest izotretinoina. Lek ten ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, ponadto wyraźnie hamuje aktywność gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za wydzielanie sebum. Tym samym przeciwdziała czynnikom sprzyjającym rozwojowi zaskórników oraz zmian ropnych na powierzchni skóry.

Izotretinoina jest stosowana doustnie i w krótkim czasie przynosi poprawę stanu skóry. Efekt leczniczy jest długotrwały, ale skuteczność leku ma swoją cenę w postaci działań niepożądanych, takich jak nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych (poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi) oraz objawy miejscowe (krwawienie z nosa, zapalenie spojówek, suchość błon śluzowych). Skutki uboczne przyjmowania izotretinoiny zwykle ustępują po zakończeniu leczenia lub po redukcji dawki leku. Aby złagodzić dyskomfort wynikający ze stosowania retinoidu, należy aplikować specjalistyczne preparaty nawilżające na skórę i krople do oczu o właściwościach nawilżających.

Kiedy izotretinoina to najlepszy wybór?

Wskazania do stosowania izotretinoiny obejmują: trądzik piorunujący lub z nasilonym łojotokiem, trądzik z tendencją do bliznowacenia lub do nawrotów, średnio nasilony lub ciężki trądzik, który nie reaguje na leczenie antybiotykiem prowadzone przez 18 miesięcy, ciężką lub bardzo ciężką postać trądziku, trądzik skupiony, ropowiczy oraz guzkowo-torbielowaty. Izotretinoiny nie wolno podawać kobietom karmiącym piersią ani ciężarnym, ponieważ styczność z retinoidami zwiększa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu.