Dziennik Gazeta Prawana logo

"Wstrzymać rozporządzenie". Pielęgniarki ostrzegają ministra zdrowia

27 marca 2014, 17:44
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Szpitalny korytarz
Pielęgniarki ostrzegają ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza/Shutterstock
Pielęgniarki i położne domagają się od ministra zdrowia wstrzymania rozporządzenia. Zgodnie z postanowieniem Bartosza Arłukowicza, 1 kwietnia wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi dyrektorzy szpitali będą mogli ustalać ile pielęgniarek zatrudnić.

Szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala - Pawelczyk uważa, że minister do końca roku powinien wstrzymać rozporządzenie i ustalić nowe zapisy, bo zagrożone będzie bezpieczeństwa pacjentów. Grażyna Rogala- Pawelczyk uważa, że dyrektor który będzie zmuszony do liczenia kosztów będzie zwalniał pielęgniarki, co wpłynie na komfort pacjentów.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann obiecuje, że sprawę w poniedziałek jeszcze raz rozpatrzy kierownictwo resortu. Neumann dodaje jednocześnie, że nie widzi zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów, bo normy wylicza się po konsultacjach z szefami lekarzy i pielęgniarek.

Neumann podkreślił, że dyrektorzy szpitali są zobowiązani do zapewnienia personelu i dobrego wykonywania usług, bo w przeciwnym wypadku nie dostaną pieniędzy z NFZ.

Sprawą zajęła się dziś sejmowa komisja zdrowia.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło IAR
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj