O czym myślisz słysząc hasło „ginekologia estetyczna”? Pewnie twoje pierwsze skojarzenia to operacje, których celem jest poprawienie wyglądu narządów intymnych albo zabiegi polegające na odtwarzaniu błony dziewiczej. - Warto podkreślić, że to tylko niewielki wycinek możliwości ginekologii estetycznej - mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog ze szpitala Medicover. - W ten sposób leczy się bowiem też wiele dolegliwości okolic intymnych, poprawiając komfort życia pacjentki i zwiększając przyjemność, jaką czerpie ona z życia seksualnego - dodaje.

Reklama

Dużo hałasu o nic?

Mogłoby się wydawać, że zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej to nowość i dlatego wzbudzają one tyle kontrowersji. W rzeczywistości są jednak wykonywane od dawna. - Wcześniej po prostu rzadko się o nich mówiło. Teraz o problemach związanych z okolicami intymnymi rozmawiamy śmielej, w wyniku czego i o samej ginekologii estetycznej zrobiło się głośniej - przyznaje dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak, ginekolog ze szpitala Medicover.

Z tego typu zabiegów korzysta dziś wiele kobiet. - Gdy mówimy o tym, jak na nasze ciało oddziałuje upływ czasu, myślimy najczęściej o zmarszczkach na twarzy czy mniej jędrnej skórze. Warto jednak pamiętać o tym, że z wiekiem zmieniają się także nasze okolice intymne, bo tkanki krocza i pochwy oraz mięśnie miednicy tracą elastyczność. Jest to zupełnie naturalny proces i dotyczy wszystkich kobiet. Nie wszystkie panie jednak czują się z tym komfortowo - wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak ze szpitala Medicover. Wśród pacjentek są również kobiety, które zmagają się ze śladami wcześniejszych zabiegów chirurgicznych lub urazów, a także anomaliami w budowie narządów płciowych bądź zmianami po porodzie. Część pań jest też po prostu niezadowolona z wyglądu swoich okolic intymnych, przez co zmaga się z kompleksami i unika współżycia. - Wiele pacjentek zgłasza się do nas, ponieważ uważa, że wygląd ich okolic intymnych odbiega od normy. Tymczasem ta norma jest pojęciem bardzo szerokim. Dlatego w naszym szpitalu można skorzystać z bezpłatnej konsultacji z ginekologiem i dowiedzieć się, czy wykonanie zabiegu jest wskazane - mówi dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover.

Intymna estetyka

W specjalistycznych gabinetach można skorzystać z bardzo szerokiej oferty zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Jednym z najczęściej przeprowadzanych jest plastyka warg sromowych większych i mniejszych. - Wykonuje się ją u kobiet, które skarżą się na to, że ich wargi sromowe są niesymetryczne lub przerośnięte, co skutkuje bolesnymi podrażnieniami nie tylko podczas stosunku czy uprawiania sportów, ale nawet podczas chodzenia - tłumaczy dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak ze szpitala Medicover. Wargi sromowe większe można również ostrzyknąć specjalnym preparatem Desiral Plus, czyli kwasem hialuronowym dedykowanym do stosowania w okolicach intymnych. - Celem takiego zabiegu jest powiększenie, ujędrnienie i poprawa wyglądu warg sromowych, które z wiekiem wiotczeją - dodaje dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak. Ten sam preparat wykorzystuje się do ostrzykiwania punktu G, dzięki czemu można to miejsce uwydatnić i ujędrnić, co skutkuje mocniejszymi doznaniami w życiu seksualnym. Jakość współżycia pomaga także zwiększyć plastyka łechtaczki polegająca na chirurgicznym odsłonięciu górnej jej części w przypadku, gdy jest całkowicie lub częściowo zakryta fałdami skórnymi.

Często wykonywanymi zabiegami są również te w obrębie pochwy. Lifting tego narządu poleca się w szczególności paniom, u których w efekcie porodu nastąpiło nadmierne rozciągniecie ścian pochwy i obniżenie satysfakcji ze współżycia. - Podczas zabiegu wykorzystujemy specjalne nici Happylift, dzięki czemu jest on dużo mniej inwazyjny niż klasyczna plastyka pochwy - mówi dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover. W ofercie ginekologii estetycznej jest też na przykład dedykowana kobietom dojrzałym mezoterapia pochwy. Ten zabieg pomaga nawilżyć okolice intymne i zwiększyć sprężystość i napięcie pochwy, a więc przeciwdziałać objawom, które przychodzą wraz z wiekiem i okresem menopauzy.

Ginekologia estetyczna to dziedzina, z której kobiety korzystają dziś coraz częściej, jednak mimo to nadal wzbudza ona sporo kontrowersji. Warto więc pamiętać, że tego typu zabiegi to dla większości z nich nie chwilowa zachcianka, ale sposób na to, by zyskać większy komfort psychiczny, poczuć się pewniej i cieszyć się swoją kobiecością.