W wykończeniu tkaniny zastosowano specjalną substancję aktywną, chroniącą przed ukąszeniami owadów przenoszących choroby zakaźne. W krajach tropikalnych stosowana jest ona prewencyjnie w walce z insektami przenoszącymi malarię oraz dengę – impregnowane w ten sposób moskitiery skutecznie hamują rozprzestrzenianie się tych chorób.

Reklama

W krajach europejskich odzież szyta z tkaniny antyinsketowej zalecana jest osobom szczególnie narażonym na ryzyko ukąszenia np: leśnikom, ogrodnikom, działkowcom, turystom, myśliwym, harcerzom czy wędkarzom. Tkanina skutecznie chroni przed insektami takimi jak: kleszcze, komary, muchówki, pchły i tzw. „końskie muchy”.

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów, dla których temat ochrony przed kleszczami i komarami jest niezwykle poważny – mówi Radosław Klinowski, dyrektor handlowy Andropol SA. - Skala zachorowań po ukąszeniu przez insekty, np. kleszcze, niepokojąco rośnie. Dzięki naszej unikatowej tkaninie wiele osób, szczególnie narażonych na styczność z takimi owadami będzie mogła przebywać w lesie, ogrodzie lub nad wodą bez obawy przed skutkami ukąszeń.

Innowacyjna tkanina wykończana jest, w należącej do Andropolu, Białostockiej Wykończalni Tkanin. Maciej Żukowski, pracownik obsługi technicznej BWT i zapalony wędkarz jest jedną z pierwszych osób, które przetestowały ubranie z nowej tkaniny na własnej skórze.

- Jest rzeczywiście rewelacyjna – mówi Maciej Żukowski. – Godzinami siedzę nad wodą i owady zawsze były utrapieniem. A w nowym ubraniu nie ugryzł mnie żaden komar. Moi koledzy pryskają się płynami odstraszającymi, które pomagają na 15-20 minut, potem owady znów atakują, podczas gdy do mnie nawet się nie zbliżają. Sprawdza się również w lesie – bardzo skutecznie chroni przed kleszczami.

Media

Andropol wyprodukował już pierwszą większą partię tkaniny; w realizacji są zamówienia dla dużej sieci sklepów ogrodniczych oraz dla leśników.

- Jak ważny jest problem ochrony przed ukąszeniami widać już po pierwszych zamówieniach - zainteresowanie odbiorców zarówno w kraju, jak i za granicą jest bardzo duże – dodaje Radosław Klinowski.

Tkanina została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla człowieka. Wyniki badań potwierdzają, że substancja w niej zawarta nie jest szkodliwa dla zdrowia i życia ludzkiego, co dodatkowo potwierdzone zostało certyfikatem Öko-Tex standard 100. Skuteczność odstraszania owadów tkanina zachowuje nawet po 50 praniach.

Trwa ładowanie wpisu