- Choć medycyna rozwija się w błyskawicznym tempie, krew nadal pozostaje niezastąpionym lekiem - zauważa ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego w Siedlcach Mariusz Żaczek. Dodaje, że na świecie nie znaleziono niczego mogącego zastąpić jakikolwiek element morfotyczny krwi. - Żadna fabryka nie jest w stanie tego wyprodukować. Można to uzyskać tylko od innych ludzi - mówi Mariusz Żaczek.

Reklama

W Polsce jest ponad pół miliona krwiodawców. Część z nich krew oddaje kilka razy w roku. Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi "Kolejarz" w Siedlcach Ryszard Machała w ciągu kilkudziesięciu lat oddał ponad 20 litrów krwi. Jak mówi IAR ma satysfakcję, że w ten sposób pomaga ludziom, których życie jest zagrożone. Zwraca uwagę, że zbliża się okres wakacyjny, gdy wzrasta zapotrzebowanie na krew a jednocześnie mniej osób ją oddaje.

Dziś po raz dziesiąty obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku na cześć urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>