Staramy się od jakiegoś czasu o dziecko, ale upragniona ciąża się nie pojawia. O to kiedy powinniśmy poszukać pomocy u specjalisty i co nas czeka, jeśli diagnozą będzie niepłodność, pytamy specjalistę od leczenia niepłodności dr n. med. Michała Radwana z Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta w Rzgowie pod Łodzią.

Reklama

Kiedy, w przypadku pary starającej się o dziecko, zaczynamy mówić o niepłodności?

Większość osób zgłaszających się do lekarza nie jest niepłodna, lecz ma obniżoną w różnym stopniu zdolność do poczęcia dziecka. Natomiast z klinicznego punktu widzenia o niepłodności możemy mówić, jeśli para po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji nie uzyskuje ciąży.

Po jakim czasie warto udać się do specjalisty?

W sytuacji, kiedy jesteśmy zdrowi i regularnie współżyjemy do lekarza możemy udać się po roku bezowocnych starań. Termin wizyty należy przyspieszyć, jeśli występują u nas czynniki takie jak: zdiagnozowane już problemy zdrowotne u jednego lub obojga partnerów, przebyte choroby, które mogą powodować niepłodność lub gdy partnerka ma więcej niż 35 lat. W przypadku wystąpienia trudności z zajściem w ciążę im szybciej para zgłosi się do specjalisty tym ma większą szansę na poczęcie dziecka.

Dlaczego wiek kobiety jest tak ważny?

Wiek odgrywa bardzo ważną rolę, w staraniach o dziecko, gdyż płodność kobiety od 25 roku życia się zmniejsza, a znaczny jej spadek obserwujemy po 35 roku życia. Związane jest to głównie ze spadkiem liczby i jakości komórek jajowych. Wraz z wiekiem kobiety wzrasta również częstość nieprawidłowości w zarodkach i coraz częściej występują poronienia. Z wieloma czynnikami powodującymi niepłodność jesteśmy sobie w stanie poradzić, ale upływającego czasu niestety nie cofniemy.

Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności i jak się do niej przygotować?

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza z parą dokładny wywiad lekarski i zbiera niezbędne informacje. W trakcie spotkania zadaje pytania na temat historii płodności m.in. jak długo para stara się o dziecko, czy kobieta była już w ciąży oraz czy para leczyła się wcześniej na niepłodność. Niezwykle cenne są również informacje na temat całej dotychczasowej historii medycznej, dlatego trzeba zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych, histopatologicznych, ewentualnie karty informacyjne z pobytu w szpitalu i opisy przebytych operacji.
W czasie wizyty lekarz przeprowadzi u kobiety badanie ginekologiczne, a jeśli zajdzie taka potrzeba, także ultrasonograficzne. Mężczyzna może zostać poproszony o oddanie nasienia do badania. Warto więc aby przed wizytą zachował 3-7 dniową abstynencję seksualną.
Informacje zebrane podczas wywiadu pozwalają lekarzowi ocenić szansę na samoistną ciążę lub wybrać odpowiednią metodę diagnostyki, a następnie ewentualnego leczenia.

Na czym polega diagnostyka niepłodności?

Diagnostyka jest procesem bardzo złożonym i jej przebieg zależy od zebranego wywiadu lekarskiego, dlatego też u każdej pary może przebiegać inaczej. Zwykle odbywa się w ciągu dwóch cykli miesięcznych i polega na przeprowadzeniu niezbędnych badań w celu ustalenia przyczyn niepłodności.

Do podstawowych badań mężczyzny możemy zaliczyć badanie nasienia, a u kobiety: ocenę ultrasonograficzną wzrostu pęcherzyka Graafa, badania określające rezerwę jajnikową w tym pomiar poziomu hormonu AMH.

Jak przebiega proces leczenia niepłodności?

W zależności od przyczyn niepłodności leczenie możemy podzielić na: leczenie mające na celu przywrócenie owulacji, chirurgiczne leczenie nieprawidłowości anatomicznych oraz metody rozrodu wspomaganego. W chwili obecnej metody leczenia są bardzo zaawansowane i udaje się nam pomóc rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane problemy.

Czy niepłodności można zapobiec?

Tak jak w przypadku każdej innej choroby można próbować zmniejszać ryzyko jej wystąpienia. Możemy to osiągnąć poprzez dbanie o naszą płodność, czyli prowadzić zdrowy tryb życia, unikać stresu, w miarę bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia, a przede wszystkim nie należy odkładać zbyt długo decyzji o powiększeniu rodziny.

http://leczenie.gameta.pl/dla-pacjenta/rozpoczynam-leczenie.html