Przeszczepianie narządów nie będzie limitowane. W ten sposób rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia zaprzecza informacjom, jakoby miało do tego dojść.

Reklama

Andrzej Troszyński mówi, że nie będzie zmian, dotyczących nielimitowania przeszczepów. - Przeszczepy finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia pozostaną nielimitowane - powiedział IAR.

Konsultant krajowy do spraw transplantologii profesor Wojciech Rowiński poinformował dziś, że informację o limitowaniu przeszczepów otrzymał na piśmie od wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiceprezes NFZ Marcin Pakulski napisał, że nie widzi możliwości nielimitowania, a zatem będzie limitowanie procedur transplantacyjnych - wyjaśnił profesor Rowiński. Andrzej Troszyński zapewnia jednak, że nie będzie zmian w tej sprawie. - Nie znam wypowiedzi pana profesora ale znam plany NFZ. Zgodnie z nimi, przeszczepy pozostaną jako procedury nielimitowane - podkreślił.

Procedury przeszczepiania narządów nie były dotychczas limitowane. Problemem w naszym kraju jest zbyt mało pozyskiwanych narządów ze zwłok i mały odsetek przeszczepów rodzinnych.