Syldenafil podawano dzieciom z tak zwanym tętniczym nadciśnieniem płucnym w wieku od 1 do 16 lat. Badania były prowadzone także w szpitalach w Krakowie i w Zabrzu. Za badania zapłacono i szpitalowi i badaczom. Ile - to informacja poufna.

Reklama

Firma Pfizer Polska zapewniła Radio ZET, ze wszystko odbywało sie za zgodą Centralnej Komisji Etycznej a badanie zostało wpisane do Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych Ministerstwa Zdrowia.

Ale wiadomo, że na badaniach klinicznych krocie zarabiają lekarze i profesorowie, grosze zarabia instytut w którym przeprowadza się badania.
Powstaje dzisiaj pytanie czy sposób podziału środków finansowych, które są wysokie jest najbardziej efektywny dla wszystkich biorących udział w badaniu klinicznym - przyznaje minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Urzędnicy mają skontrolowac finanse instytutu, zbadać załużanie sie szpitala i przejmowanie tego zadłużenia przez firmy handlujące długami. We wtorek Radio ZET informowało że minister Arłukowicz nie wyklucza zawiadomienia CBA po zakończeniu kontroli prowadzonej przez zespół ekspertów.