Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, ale z pewnością nie dla skóry. To właśnie ją poddaje się w tym czasie nieustannym stresom związanym ze słońcem, opalaniem, słonymi kąpielami. Głównym problemem po wakacyjnych wojażach są, zatem przebarwienia skóry, nadmierne jej wysuszenie i wiotkość. Prowadzi to choćby do pogłębiania się zmarszczek lub ich uwydatnienia - mówi Andrzej Kustra, lekarz, chirurg i właściciel Centrum Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Re Vitae.

Reklama

Usuwanie objawów starzenia się skóry, w tym likwidacja zmarszczek to dziedzina, w której na przełomie kilkunastu lat zmieniło się bardzo wiele. Początkowo w Polsce mówiło się o liftingach chirurgicznych. Obecnie prawie całkowicie się od tego odchodzi. Z pomocą przychodzi coraz bardziej popularny botox, który do medycyny nie trafił jako pierwszy. Został on po raz pierwszy wykorzystywany w okulistyce. Botox jest stosowany też w urologii, w ginekologii, w neurologii, rehabilitacji, i dopiero stąd wziął się pomysł na botox w medycynie estetycznej.

Jako substancja, która działa specyficznie na mięśnie wykorzystuje się botox w celu redukcji zmarszczek z bardzo dobrym efektem. Istnieje również cała gama preparatów tzw. wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego będących alternatywą dla botoksu albo raczej jego uzupełnieniem. Stosowanie tych środków jest coraz popularniejsze, bardzo bezpieczne i pozwala osiągać rewelacyjne rezultaty.

Dzięki rozwijającej się medycynie estetycznej powakacyjne zmarszczki a także szereg innych problemów skórnych wynikających z wakacyjnych kąpieli słonecznych mogą stanowić znacznie mniejszy problem dla kobiet i mężczyzn. Najlepiej jednak im zapobiegać, a na to również są sposoby.

Istnieje cały szereg zabiegów w ramach profilaktyki i zapobiegania objawom starzenia się skóry a więc jako ochrona przed zmarszczkami czy cellulitem. Choćby zabiegi z mezoterapii bezigłowej, czyli bezinwazyjnego wprowadzania substancji aktywnych w skórę - dodaje Kustra.