Mikrobiolodzy z Manchester University wzięli pod lupę ziemniaki trochę przez przypadek. Otóż zasugerowali się opinią jednego z kolegów, który przypomniał, że jego babcia dawniej leczyła wrzody żołądka, spożywając sok z ziemniaków. To skłoniło uczonych do przeprowadzenie badań w laboratorium.

Reklama

To była dobra decyzja. Badania przyniosły oczekiwane efekty.

Okazuje się, że sok z ziemniaków może być wykorzystywany w leczeniu wrzodów żołądka, dzięki zawartości unikalnej antybakteryjnej substancji. Pomoże ona w profilaktyce wrzodów żołądka, jak i leczeniu choroby poprzez zwalczanie wywołujących ją bakterii - czytamy w "Daily Mail".

Co ważne, w przeciwieństwie do antybiotyków, bakterie kolonizujące się w żołądku nie mogą uodpornić się na "sok z ziemniaka", który dodatkowo nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Naukowcy nie przerywają badań. Testują różne gatunki ziemniaków. Choć "cudowna substancja" z ziemniaków nie zyskała jeszcze nazwy, już została przez mikrobiologów opatentowana. Może wkrótce w aptekach pojawią się leki bądź suplementy diety na bazie tej substancji.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu