Z najnowszego badania Chartered Society of Physiotherapy, cytowanego przez BBC, wynika, że z tych sprzętów często korzystamy w drodze do i z pracy lub już po powrocie do domów, a niewłaściwa postawa może powodować bóle pleców i szyi.

Reklama

Stowarzyszenie twierdzi, że po wyjściu z biura powinniśmy nauczyć się wyłączać tablety, smartfony i laptopy.

W internetowym badaniu przepytano 2010 pracowników biurowych. Prawie dwie trzecie z nich zabiera pracę do domu i średnio przed ekranem spędza dodatkowo ponad dwie godziny dziennie. Jako powody przedłużania pracy podano zbyt wiele zadań, którymi jesteśmy obarczani i zbyt mały nacisk ze strony szefów, by były one wykonane w biurze.

To ogromny problem - skomentowała wyniki badania szefowa stowarzyszenia dr Helena Johnson. - Choć wykonywanie dodatkowych zadań służbowych w domu może wydawać się dobrym rozwiązaniem na krótką metę, gdy staje się to częścią wieczornej rutyny, może prowadzić do takich problemów jak bóle pleców i szyi, a także chorób związanych ze stresem - wyjaśniła.

Podkreśliła, że największe ryzyko stanowią urządzenia, które trzyma się w rękach, nie myśląc o postawie.

Reklama

Osoby, które nie są w stanie zostawić pracy w biurze, powinny porozmawiać ze swoimi menedżerami i nauczyć się wyłączać smartfony - dodał sekretarz generalny centrali związkowej TUC Brendan Barber.