Szukam powodów racjonalnych - powiedział profesor Luc Montagnier, uczestnik pierwszego kolokwium naukowego na temat cudownych ozdrowień w Lourdes, współodkrywca wirusa HIV i laureat nagrody Nobla (2008). Nauka może być dopełnieniem wiary - przyznał profesor.

Reklama

Przyczyną ozdrowień może być wpływ, jaki na zdrowie wywiera woda z Lourdes - powiedział Montagnier, podkreślając jednocześnie, że analizy, jakie do tej pory przeprowadzono wskazują, że nie posiada ona szczególnych właściwości. Jego hipoteza dotyczy głównie struktury wody i wpływu, jaki na ozdrowienia może mieć woda o niskiej częstotliwości fal elektromagnetycznych.

Jeśli według francuskiego wirusologa na chorych pozytywnie wpływać może także położenie źródła, w miejscu, w którym Bernadecie Soubirous objawiła się Maryja, dla amerykańskiej reumatolożki Esther Sternberg cudowne ozdrowienia pozostają "niewyjaśnione".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Sanktuarium co roku odwiedzane jest przez miliony pielgrzymów, którzy przyjeżdżają się tu modlić i śpiewać. Panująca w Lourdes atmosfera współczucia może mieć pozytywne działanie na emocje - uważa Sternberg, według której już zmniejszenie stresu może wzmocnić system odpornościowy i prowadzić do uzdrowienia.

Choć od roku 1884 odnotowano prawie 7 tysięcy przypadków cudownego ozdrowienia w Lourdes, Kościół uznał oficjalnie jedynie 60 z nich. Z braku ewidentnych naukowych dowodów, Sanktuarium Maryjne w Lourdes wciąż skrywa swe tajemnice, a kluczem do nich może być wiara.

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, u podnóża Pirenejów, w południowo-zachodniej Francji, jest światowym centrum pielgrzymek co roku odwiedzanym przez 6 milionów osób, w tym 100000 wolontariuszy i 80000 chorych. Powstało po tym, jak wiejskiej dziewczynie Bernadecie Soubirous pomiędzy lutym a lipcem 1858 roku osiemnastokrotnie ukazała się w tym miejscu "Piękna Pani". Podczas 16. objawienia "Piękna Pani" miała powiedzieć "Ja jestem Niepokalane Poczęcie". Należąca do kościoła katolickiego "Domena" Lourdes obejmuje obecnie 22 obiekty kultu.