Jak podaje "Rzeczypospolita" prowadzący hospicja oraz wszystkie jednostki pozarządowe pracujące w ochronie zdrowia boją się, że nowe przepisy zmuszą ich do rezygnacji z tej działalności. Oznacza to pozostawienie bez opieki 3-4 tysięcy chorych terminalnie (śmiertelnie) i tysięcy osób korzystających z innych usług medycznych (np. z ośrodków dziennych dla chorych na alzheimera).

Reklama

Zapis w ustawie o lecznictwie, że zgodnie z przepisami działalność lecznicza jest działalnością gospodarczą interpretujemy tak, że od 1 lipca stajemy się podmiotami, które powinny na siebie zarabiać, tłumaczy Marek Lewandowski, dyrektor Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim.

Nie wiadomo, jak nas będą traktować organy kontrolne. Czy nadal będziemy zwolnieni z podatku od działalności gospodarczej i czy nadal obywatele będą mogli nam przekazywać 1 procent podatku - wylicza Lewandowski. A to oznaczałoby finansową katastrofę. NFZ finansuje 55 procent działalności hospicjum, resztę uzyskujemy ze zbiórek i z przekazywanego nam 1 procenta podatku, dodaje dyrektor gorzowskiego hospicjum.

Przeciw przepisom protestuje Forum Hospicjów Polskich, które powołując się na opinie prawników, alarmuje, że po wejściu przepisów w życie ich dotychczasowa działalność będzie niemożliwa.

Jak zapewnia resort zdrowia problemu nie ma: działalność lecznicza już wcześniej była traktowana jako działalność gospodarcza i nowy przepis nic w tym zakresie nie zmienił. Potwierdził on tylko obowiązujący stan prawny.