Podkreślił, że ustawa refundacyjna precyzyjniej niż do tej pory określa stopień refundacji, który dotyczy 218 leków. Pozostałe ponad trzy tysiące specyfików jest finansowanych na stałym poziomie.

Reklama

"Zrobię wszystko, aby lekarz przede wszystkim zajmował się leczeniem, aptekarz wydawaniem recept" - oświadczył minister zdrowia. Dodał, że Ministerstwo Zdrowia ma gotowy projekt ustawy, który wprowadzi centralny wykaz ubezpieczonych. Jak mówił, ma to ułatwić pracę lekarzom.

Arłukowicz powiedział, że zamierza wprowadzić dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, stworzyć konkurencję dla NFZ oraz kontynuować przekształcenia szpitali.

Minister zdrowia chce także doprowadzić do standaryzacji świadczeń medycznych. Jak mówił chodzi, o jasno określone kompetencje i system kontroli. Opieka zdrowotna miałaby być koordynowana poprzez współpracę lekarza rodzinnego, lekarza specjalisty i szpitala.

"Chciałbym, żebyśmy premiowali tych, którzy potrafią ze sobą współpracować i tworzą system, w którym pacjent czuje się bezpieczny" - powiedział minister zdrowia. Dodał, że wśród jego priorytetów znalazły się także sprawy pielęgniarek i położnych.

Reklama