Najbardziej niewiarygodne jest to, że sami tych gości zapraszamy, nie zmieniając pościeli na czystą, śpiąc na starym, brudnym materacu. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Okazuje się, że jeden na ośmiu (13 procent) Brytyjczyków nie zmienia pościeli przez ponad miesiąc. Dlaczego? Z lenistwa, bo oszczędza - takie powody spania w brudnej pościeli podają wolontariusze w ankietach. Poza tym Brytyjczycy nie zmieniają również materaca. Ponad jedna czwarta z nich śpi na ponad 10-letnim materacu - czytamy w brytyjskim dzienniku "Daily Mail".

Pomijając dyskomfort, spanie w brudnej pościeli jest groźne dla zdrowia. W zanieczyszczonym łóżku schronienie znajdują pluskwy. Jest ich tam więcej zwłaszcza teraz, gdy za oknem panuje minusowa temperatura. Pluskwy kryją się więc w ciepłym materacu, poduszkach i pościeli.

Shutterstock

Te malutkie owady (4-6 mm długości, 3 mm szerokości) żywią się krwią zwierząt oraz człowieka. Do niedawna sądzono, że zostały wytępione w krajach rozwiniętych (dzięki zastosowaniu syntetycznego pestycydu DDT), ale obecnie obserwowany jest ich wielki powrót, głównie przez brak zachowanie odpowiedniej higieny oraz czystości w mieszkaniach.Pluskwy dzięki wrażliwym czułkom łatwo wykrywają ofiarę - gdy ją dopadną, dotkliwie gryzą. Miejsce po ukąszeniu jest czerwone i przypomina ukąszenie komara. Do tego bardzo swędzi, przez co łatwo można doprowadzić do zakażenia.

>>> Czytaj także: Wszy atakują. Wszystkich!

Co gorsza, Brytyjczycy lekceważą problem - 26 procent nie ma w ogóle pojęcia, jak pluskwy się rozprzestrzeniają, a 25 procent twierdzi, że nie zna żadnych środków przeciwdziałania, tj. regularnie odkurzanie materaca.