W badaniu przeprowadzonym przez Dove na 445 kobietach, prawie połowa ankietowanych zdradziła, że z powodu niedoskonałości swojej sylwetki czuje się niewystarczająco dobra w pracy. 15 proc. badanych wskazuje, że ich niepewność siebie blokuje ich rozwój zawodowy.

Reklama

"Wyniki tych badań nie są zaskoczeniem. Kiedy nieustannie czymś się zadręczamy, niezależnie od tego, czy jest to twoja waga, staje się to dominującą rzeczą w naszej głowie" - zauważa Linda Papadopoulos, słynna psycholog i autorka książek.

"To w niezrozumiały sposób wpływa na karierę zawodową. Gdy kobiety nadmiernie przejmują się swoim wyglądem, zaczynają myśleć o sobie w trzeciej osobie. Nieustannie zastanawiają się, jak ktoś je ocenia" - dodaje psycholog.

Wyniki badań korespondują z innymi doniesieniami naukowymi na temat zależności między nadwagą i pracą. Badania przeprowadzone przez University of Florida wykazały, że kobiety z nadwagą zarabiają rocznie o 8600 funtów mniej, niż te bez nadwagi. Już w 2009 roku profesor Edward Norton z University of Michigan zauważył relację między otyłością, a pracą: "Jest coś w zachodnim społeczeństwie, które wydaje się karać kobiety za nadwagę".