Główny Inspektorat Sanitarny na swej stronie internetowej wyjaśnia, jakie są objawy choroby i jak ona przebiega. Radzi także, co może pomóc uniknąć zachorowania.

Reklama

Pierwszym objawem choroby jest najczęściej biegunka z krwią. Jednak zespół hemolityczno-mocznicowy prowadzi do niewydolności nerek, gdzie objawami są: żółtaczka, ściemnienie moczu, w skrajnych przypadkach bezmocz.

Chorują głównie osoby dorosłe, wśród nich większość stanowią kobiety. Zanotowano jednak również przypadki zachorowań u dzieci w wieku szkolnym. "Zachorowania ograniczają się do osób mieszkających lub w ostatnim czasie przebywających w północnych Niemczech przede wszystkim w landach Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze, ale są również doniesienia z Niemiec południowych i wschodnich" - podaje GIS. Co więcej Inspektorat zwraca uwagę, że wśród przypadków zachorowań zarejestrowano grupę osób na terenie Frankfurtu - pracowników jednego przedsiębiorstwa, która w ostatnim czasie nie podróżowała w te rejony kraju, jednakże zachorowała po spożyciu posiłku w lokalnej stołówce.

Inspektorat podkreśla, że według niemieckich służb zdrowia publicznego przyczyną zachorowań są skażone warzywa, prawdopodobnie ogórki, pomidory i sałata. Potwierdzono także występowanie bakterii E. coli na ogórkach pochodzących z Hiszpanii. Co ważne: wciąż nie ma pewności, co dokładnie jest przyczyną epidemii. A dopóki nie zostanie to ustalone, dopóty choroba będzie się szerzyć.

Jak się chronić?

Na dziś GIS wszystkim, którzy wybierają się do Niemiec, radzi powstrzymanie się od jedzenia warzyw, w szczególności ogórków, pomidorów i sałaty. Jeśli chodzi o mieszkańców Polski, Inspektorat zaleca "szczególną ostrożność" w spożywaniu warzyw importowanych, zwłaszcza z Niemiec i Hiszpanii. Należy także pamiętać o bardzo dokładnym myciu warzyw, lepiej także zdecydować się na obranie ich ze skórki.

"Ponadto, biorąc pod uwagę możliwość przeniesienia się zakażenia człowiek-człowiek drogą pokarmową, zwłaszcza między osobami mającymi ze sobą bliski kontakt w środowisku domowym, istotne jest również zachowania zasad higieny osobistej" - podkreśla GIS.