Badacze z Uniwersytetów Exeter i Plymouth wraz z kolegami z Koreańskiego Instytutu Medycyny Orientalnej przeanalizowali naukowe publikacje dotyczące stosowania akupunktury w leczeniu bólu. Wyciągnęli dwa wnioski, którymi podzielili się na łamach magazynu „The Journal of the International Association for the Study of Pain”.

Reklama

Po pierwsze, uznali, że skuteczność tej starej wschodniej metody jest porównywalna do działania placebo. Po drugie, stwierdzili, że stosowanie akupunktury może skończyć się źle dla pacjenta. Na przykład infekcjami (38 przypadków udokumentowanych w 56 artykułach medycznych), urazami (42 przypadki) oraz innymi problemami (13 przypadków).

Poza tym, jak podkreślają naukowcy, zanotowano również 5 przypadków śmiertelnych, co szczególnie powinno dać do myślenia amatorom tej tradycyjnej terapii.

Jednak zdaniem uczonych, problem nie leży w samej metodzie, a przede wszystkim w kwalifikacjach akupunkturzystów. „Sytuację można poprawić, stosując odpowiedni trening osób, które praktykują akupunkturę” – komentuje jeden z autorów badań, prof. Edzard Ernst.