Żywa choinka groźna dla zdrowia

| Aktualizacja:
X

Co chciałbyś znaleźć pod choinką w tym roku? Na pewno nie przewlekłą chorobę dróg oddechowych. A to ci właśnie grozi, jeśli postawisz w swoim domu żywe świąteczne drzewko. Wśród gałązek czają się bowiem niebezpieczne mikroorganizmy.

Naukowcy obwiniają choinkę za szereg przedświątecznych dolegliwości. Senność, kaszel i osłabienie nie muszą być spowodowane przeziębieniem, a obecnością świątecznego drzewka w naszych domach. Stan nazywany przez naukowców "syndromem świątecznego drzewka" - jest spowodowany głównie przez pleśń znajdującą się na drzewach, której zarodniki prowadzą do wspomnianych dolegliwości.

Tego odkrycia dokonali naukowcy z Upstate Medical University. Badacze zaobserwowali, że przed i po 25 grudnia wzrasta liczba zachorowań związanych z układem oddechowym. Na tej podstawie dokonali analizy wycinków z 28 drzewek. Wyniki badania wskazały obecność 53 rodzajów pleśni. 70 proc. z nich może powodować takie objawy, jak: podrażnienia nosa, łzawienie oczu, kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, bóle zatok, uczucie zmęczenia i zaburzenia snu.

Niektóre ze wskazanych rodzajów pleśni mogą nawet prowadzić do długotrwałych chorób dróg oddechowych: zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc.

Co prawda obecność pleśni na choinkach naturalnych jest normą, jednak w domowych warunkach jej ilość wzrasta czterokrotnie.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

"W swojej praktyce wielokrotnie spotkałem się z jednoznacznym związkiem między obecnością choinki w domu, a chorobą" - wyjaśnia dr Lawrence Kurlandsky, autor badania. Dlatego specjalista proponuje, aby zainwestować w sztuczną choinkę, a naturalne drzewka podziwiać np. w lesie podczas spaceru z rodziną. Miłośnikom świeżych choinek w domu, dr Kurlandsky radzi, aby przed wniesieniem drzewka do domu, podlać je w ogrodzie, a następnie poczekać, aż wyschnie.

Specjalista zaleca również, aby tuż po zakończeniu Bożego Narodzenia drzewko szybko wynieść i nie zwlekać z tym do dnia Trzech Króli

Udostępnij na Facebooku
Źródło: PAP Life
  Powered by ContentStream
  • ~paw
   2011-12-20 15:06
   "...Miłośnikom świeżych choinek w domu, dr Kurlandsky radzi, aby przed wniesieniem drzewka do domu, podlać je w ogrodzie, a następnie poczekać, aż wyschnie". No i cóż mnie począć, nie mam ogrodu !
  • ~harpun
   2011-12-20 16:30
   Najlepiej choinkę prosto z chin... ta jest o wiele zdrowsza..
  • ~hahaha
   2011-12-20 16:48
   widac ze temu doktorowi zaszkodzilo juz na muzg
  • ~Nie dajmy sie zwariowac
   2011-12-20 16:55
   A ile szkodliwych rakotworczych substancji jest w sztucznych choinkach i innych plastikach.
   Od kilkudziesieciu lat, lekarzom/naukowcom najlepiej wychodzi straszenie ludzi i zakazywanie wszystkiego.
  • ~KRYTYK
   2011-12-20 14:39
   CHCA TYLKO ZNISZCZYC CHRZESCIJANSKIE TRADYCJE!!! CHOINKA JEST WIDOCZNIE POLITYCZNIE NIE POPRAWNA. A MOZE BY TAK PIRAMIDKE MASONSKA POSTAWIC NA SWIETA - TO BY BYLO NAPEWNO WTEDY POLITYCZNIE POPRAWNE.
  • ~lobby sztucznych choinek
   2011-12-20 12:33
   W Polskich lasach jest miliony choinek. Powinni obiąć kwarantanną całą Polskę ze względu na zagrożenie pleśnią a ludność ewakuować na Madagaskar.
  • ~WuPe
   2011-12-20 10:39
   Ciekawe który handlarz sztucznymi choinkami za to zapłacić ? Pewnie jakiś chiński agent?
  • ~mikołaj
   2011-12-20 11:10
   Świerk rośnie w suchych miejscach i nie ma w nim ani grama pleśni. Pleśń to mają naukowcy w głowach.
  • ~Pat
   2011-12-20 11:43
   Tego jeszcze nie grali... Do lasu też lepiej nie chodzić - to nie jest nasze srodowisko naturalne. Generalnie zycie jest szkodliwe.
  • ~J 23
   2011-12-20 17:04
   Derr dziennikowe pismaki lepiej by, opisały jak szkodliwe dla zdrowia jest czytanie ich i podobnych bredni. Człowiek sie moze całkowicie zidioczyc' , nabawic' sie ciezkiej choroby umysłowej, czytajác Dziennik, G.W-no, albo ogladajac np. TVN.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.