Żywa choinka groźna dla zdrowia

2011-12-19 12:45 | Aktualizacja: 12:53
Co się czai na choince? Na pewno nie bombki

Co się czai na choince? Na pewno nie bombki / Shutterstock)

Co chciałbyś znaleźć pod choinką w tym roku? Na pewno nie przewlekłą chorobę dróg oddechowych. A to ci właśnie grozi, jeśli postawisz w swoim domu żywe świąteczne drzewko. Wśród gałązek czają się bowiem niebezpieczne mikroorganizmy.

reklama


Naukowcy obwiniają choinkę za szereg przedświątecznych dolegliwości. Senność, kaszel i osłabienie nie muszą być spowodowane przeziębieniem, a obecnością świątecznego drzewka w naszych domach. Stan nazywany przez naukowców "syndromem świątecznego drzewka" - jest spowodowany głównie przez pleśń znajdującą się na drzewach, której zarodniki prowadzą do wspomnianych dolegliwości.

Tego odkrycia dokonali naukowcy z Upstate Medical University. Badacze zaobserwowali, że przed i po 25 grudnia wzrasta liczba zachorowań związanych z układem oddechowym. Na tej podstawie dokonali analizy wycinków z 28 drzewek. Wyniki badania wskazały obecność 53 rodzajów pleśni. 70 proc. z nich może powodować takie objawy, jak: podrażnienia nosa, łzawienie oczu, kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, bóle zatok, uczucie zmęczenia i zaburzenia snu.

Niektóre ze wskazanych rodzajów pleśni mogą nawet prowadzić do długotrwałych chorób dróg oddechowych: zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc.

Co prawda obecność pleśni na choinkach naturalnych jest normą, jednak w domowych warunkach jej ilość wzrasta czterokrotnie.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

"W swojej praktyce wielokrotnie spotkałem się z jednoznacznym związkiem między obecnością choinki w domu, a chorobą" - wyjaśnia dr Lawrence Kurlandsky, autor badania. Dlatego specjalista proponuje, aby zainwestować w sztuczną choinkę, a naturalne drzewka podziwiać np. w lesie podczas spaceru z rodziną. Miłośnikom świeżych choinek w domu, dr Kurlandsky radzi, aby przed wniesieniem drzewka do domu, podlać je w ogrodzie, a następnie poczekać, aż wyschnie.

Specjalista zaleca również, aby tuż po zakończeniu Bożego Narodzenia drzewko szybko wynieść i nie zwlekać z tym do dnia Trzech Króli

Quiz

Co wiesz o astmie?

Na całym świecie na astmę choruje około 300 milionów ludzi! To przewlekłe schorzenie bardzo utrudnia pacjentom życie i bywa nawet śmiertelne. Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat astmy oskrzelowej.

Rozpocznij Quiz

zobacz pozostałe quizy »reklama
Źródło: PAP Life
Wypowiedzi: 21
 • ~ela2012-03-07 15:52

  jan ma rację ten to artykuł zasponsorowali chińczycy,jeszcze trochę to napiszą że buty z polski i europy zachodniej powodują chorobę nóg,a bawełna poza chińską uczulenie .Niech żyją wielkie chiny.
  Od 50 lat w moim domu była żywa choinka,ja moje dzieci i wnuki przy niej świętowalimy.Od trzech lat nie ma choinki,bo naszych ciętych z pola już żal ale ubieramu choinkę żywą przed domem.

 • ~Ela2012-01-11 10:45

  Niestety ale zgadzam się z tym artykułem od wielu lat mam problemy z układem oddechowym w okresie świątecznym , wiem że to z powodu żywej choinki z której trudno mi zrezygnować. W tym roku również mam poważny problem i za każdym razem obiecuję sobie ze zakupię sztuczne drzewko na kolejne święta.Może w tym roku rozsądek zwycięży.

 • ~kler toszambo czy perfumeria?2011-12-30 21:22

  kler wycina choinki brzozy kwiaty niszczy przyrode dba tylko o kase dla siebie

 • ~kler robi goowno do ZSRR2011-12-30 21:21

  debilne świeta kościelne zlikwidować gdzie kler tam śmierc ikasa

 • ~bebi2011-12-21 08:13

  masakra. nie ma o czym pisac.,,,DNOOO

 • ~harry2011-12-21 07:31

  Wyciąć wszystkie lasy =będzie zdrowiej

 • ~OMEN2011-12-20 23:26

  Taa... Ciekawe, czy prowadzili badania, jakie choroby PO-woduje dym z CHANUKOWYCH ŚWIEC...

 • ~raf442011-12-20 20:12

  Takich bredni dawno nie czytalem.

 • ~Tofik2011-12-20 18:04

  Artykuł wyraźnie sPOnsorowany przez plastikowe lobby. Jak napisałem parę słów prawdy to mnie wykasowali. Ale napiszę jeszcze raz. Groźnych pleśni jest dużo więcej w domu i samochodzie z klimatyzacją niż w tysiącach hektarów lasu.

 • ~as12011-12-20 17:54

  Artykuł sponsorowany


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV