Osoba wystawiająca receptę może przepisać, dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:
● dwa najmniejsze opakowania leku lub wyrobu medycznego,
● 100 sztuk strzykawek do insuliny wraz z igłami,
● 100 sztuk pasków diagnostycznych,
Reklama
● ilość doustnego środka antykoncepcyjnego niezbędną na sześciomiesięczne stosowanie.
Reklama
Na jednej recepcie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego (sporządzanego w aptece), jeżeli zostanie zachowana jego trwałość w okresie stosowania. Recepta może zawierać tylko jeden lek w przypadku środków odurzających oraz substancji psychotropowych.
Na każdej recepcie lekarz umieszcza datę jej wystawienia. Zgodnie z prawem termin jej realizacji nie może przekroczyć 30 dni od tej daty. W przypadku osób przewlekle chorych lekarz ma prawo wystawić trzy recepty na kolejne miesięczne kuracje. Musi jednak określić dokładną datę, po której może nastąpić ich realizacja. Dzięki temu pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe, którzy muszą stale przyjmować leki, nie muszą co miesiąc chodzić do lekarza tylko w celu uzyskania recepty.
W przypadku recept na antybiotyki oraz wystawianych w ramach pomocy doraźnej pacjent musi je zrealizować w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia. W przypadku recept na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy zachowują one swoją ważność przez 120 dni, a w przypadku recept na preparaty immunologiczne – 90 dni od daty wstawienia.