Cytowane w sobotę przez dziennik “El Mundo” studium dowodzi, że w pierwszej grupie seniorów liczba zgonów po infekcji koronawirusem jest o 25 proc. niższa w stosunku do osób powyżej 75. roku życia z niskim poziomem HDL.

Reklama

Gazeta wskazała, że badanie wpływu dobrego cholesterolu na odporność seniorów na zgony wskutek Covid-19 przeprowadzona została na dużej grupie, liczącej blisko 37 tys. seniorów z aglomeracji Madrytu.

- Właściwe nawyki, takie jak zdrowa dieta, utrzymywanie adekwatnej masy ciała, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie nikotyny wpływają na wzrost poziomu HDL - wskazali autorzy badania.

Seniorzy stanowią grupę najbardziej dotkniętą zgonami na Covid-19 w Hiszpanii. Kategoria wiekowa powyżej 80. lat ma ponad 53-procentowy udział wśród wszystkich zgonów spowodowanych przez tę chorobę. Drugim przedziałem wiekowym z największą umieralnością jest kategoria 70-79 lat. Jej odsetek wśród wszystkich zgonów przekracza 21 proc.

Do piątkowego wieczora w Hiszpanii na Covid-19 zmarło łącznie 91,7 tys. osób. Resort zdrowia potwierdził też 8,97 mln zakażeń.