Brytyjscy uczeni wzięli na warsztat menopauzę. Policzyli, jak długo utrzymują się jej objawy tj. uderzenia gorąca, wahania nastroju, spadek libido. Sprawdzili również, jak układa się życie seksualne kobiet w okresie pokwitania.

Okazało się, że przeciętna kobieta ma obniżony popęd seksualny dłużej niż trwa u niej menopauza, bo średnio przez 6 lat, 4 miesiące i 9 dni. Co druga z nich przyznała, że uprawia seks bardzo rzadko. Trzy piąte pań zdradziły, że cierpią z powodu suchości pochwy i potrzebują lubrykantu, by uprawiać seks. Zaś połowa kobiet powiedziała, że przejście menopauzy było trudną próbą dla ich związku - z powodu objawów przekwitania całkowicie zrezygnowały z uprawiania seksu. Tylko jedna piąta ankietowanych kobiet przyznała, że po menopauzie ich życie seksualne wróciło do normy.

Co ciekawe, choć panie nierzadko same rezygnowały z seksu, aż 92 proc. z nich przyznało, że w związku ważna jest dla nich bliskość z partnerem.

W badaniu firmy Balance Activ, którego wyniki omawia internetowy serwis dailymail.co.uk, wzięło udział dwa tysiące kobiet.