Naukowcy z Harvard University opracowali syntetyczną wersję resweratrolu - bardzo silnego przeciwutleniacza, który znajduje się m.in. czerwonym winie. Według nich ta substancja w skoncentrowanej formie ma nadzwyczajne właściwości przeciwstarzeniowe. Ale na tym nie koniec. Według uczonych syntetyczny resweratrol silnie oddziałuje na mózg, by produkował więcej białka SIRT1 powiązanego z procesami starzenia się i długowieczności.

Reklama

Nowym lekiem zainteresowana jest firma farmaceutyczna GSK, która już rozpoczęła jego testowanie w badaniach z udziałem pacjentów chorych na cukrzycę typu 2, łuszczycę i innymi schorzeniami skóry.

Według autora badań Davida Sinclaira, profesora genetyki: - Starzenie nie jest nieodwracalnym procesem, jak przywykliśmy myśleć - czytamy w "Daily Telegraph". - Niektórzy z nas mogą żyć nawet 150 lat, ale tylko wtedy, gdy uda się nam przeprowadzić dalsze badania - dodał Sinclair. Ważne jest bowiem sprawdzenie, czy sędziwa starość będzie upływała nam w zdrowiu. Nowy lek powinien działać również na schorzenia typowe dla wieku starczego.

Wyniki badań nad długowiecznością zostały opublikowane na łamach "Science".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>