Specjaliści University of California, San Diego School of Medicine oraz Veterans Affairs San Diego Healthcare System (USA) przez 40 lat obserwowali 806 kobiet. W chwili opracowywania raportu, panie były średnio w wieku 67 lat. Aż 63 proc. z nich było już po menopauzie, ale nadal uprawiało seks.

Wiek nie wpływa też na jakość przeżywania orgazmu. Z badań wynika, że zarówno najmłodsze, jak i najstarsze kobiety równie często są z niego zadowolone. Choć nie zawsze mają wysoki popęd seksualny.

"Kobiety nie podejmują kontaktów seksualnych tylko wtedy, gdy są zadowolone z seksu. Nawet jeśli nie dochodzi u nich do pełnego zbliżenia, to satysfakcję daje im intymność, czułość i opiekuńczość, szczególnie w długotrwałym związek z partnerem" - uważa główna autorka raportu, prof. Susan Trompeter z UCSD School of Medicine.

Trompeter dodaje, że emocjonalne i fizyczne zbliżenie może być dla kobiety nawet ważniejsze niż przeżywanie orgazmu. Jej zdaniem w ocenie życie seksualnego kobiet liczy się zatem nie tyle sama aktywność seksualna czy jej brak, lecz to, jaką czerpią satysfakcję w kontaktach z partnerem.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Z tego powodu nawet zaawansowany wiek nie pozbawia kobiet zadowolenia z życia intymnego. Z badań wynika, że prawie połowa pań powyżej 80. roku życia jest zawsze lub niemal zawsze usatysfakcjonowana seksualnie. A jeśli przeżywają orgazm, to mogą czerpać z niego satysfakcję podobną do tej, jaką mają młode kobiety.