Naukowcy z USA przeprowadzili ciekawe badanie. Sprawdzili, jak orientują się w przestrzeni osoby w różnym wieku, rozmawiające w tym samym czasie przez telefon komórkowy.

Uczeni do udziału w eksperymencie zaprosili 18 studentów i 18 starszych osób. W pierwszej grupie znalazły się osoby w wieku od 18 do 26 lat, w drugiej – w wieku od 59 do 81 lat. Naukowcy sprawdzali, jak zachowują się uczestnicy badania w czasie przechodzenia przez ulicę – raz rozmawiając przez telefon, innym razem słuchając muzyki.

Okazało się, że studenci doskonale radzą sobie z tymi czynnościami. Zachowywali także odpowiednią czujność i podzielność uwagi w czasie pokonywania ulicy. Więcej problemów mieli starsi uczestnicy badania. Gdy rozmawiali przez telefon lub słuchali muzyki przez słuchawki, przechodzili przez ulicę wolniej i zachowywali się nieostrożnie.

Zdaniem naukowców im mózg jest starszy, tym gorzej radzi sobie z wykonywaniem kilku czynności na raz. To może stwarzać osobom starszym problemy w ruchu ulicznym, a nawet zagrażać ich bezpieczeństwu.

Wyniki tego testu badacze z Uniwersytetu Illinois opisali w magazynie „Psychology ang Aging”.