60 proc. właścicieli psów regularnie spacerujących ze swymi czworonogami uprawia w ten sposób aktywność fizyczną w stopniu wystarczającym, by utrzymać swój organizm w dobrym zdrowiu - ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan.

Reklama

Co więcej, jak się okazało, pies przekonuje nas do ruchu nie tylko wtedy, gdy z nim spacerujemy. Niemal połowa z "psiarzy" poświęca przynajmniej pięć dni w tygodniu na ćwiczenia fizyczne, wykonywane przez około 30 minut - pisze "The New York Times".

Przeprowadzone na Uniwersytecie Missouri inne badanie z kolei pokazało, że psy lepiej niż ludzie nadają się na towarzyszy wycieczek, zwłaszcza jeśli chcemy się solidnie zmęczyć w czasie takiej eskapady.

Uczeni zaprosili do uczestnictwa w badaniu 54 pensjonariuszy ośrodka opieki nad osobami starszymi. Części z nich przyznano po psie, inni spacerowali w towarzystwie małżonka lub przyjaciela. Okazało się, że pensjonariuszom, którzy chodzili z psami, poprawił się stan zdrowia i szybkość chodu.

Spacer z człowiekiem nie przynosił takich efektów, ponieważ uczestnicy badania wzajemnie zniechęcali się do podejmowania wysiłku.