Szef MZ na konferencji prasowej był pytany o refundację szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV, ang. human papilloma virus).

Reklama

- Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup wiekowych – dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat – powiedział wiceminister Kraska.

Pytany, czy spada liczba zakażeń wirusem HPV, oparł, że takich danych nie ma, jednak wprowadzenie bezpłatnych szczepień zdecydowanie tę sytuację unormuje.

- Będziemy prowadzili kampanię edukacyjną, aby zachęcać rodziców do szczepienia swoich dzieci – dodał wiceminister.

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.

Reklama

W Polsce szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka są zalecane, nie są obowiązkowe.

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Szczepionki te są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Przykładem ich skuteczności jest Anglia, gdzie dzięki powszechnym szczepieniom przeciw HPV udało się zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o blisko 90 proc. w zaszczepionej grupie (dokładnie o 87 proc.). W listopadzie 2021 r. publikację na ten temat zamieściło czasopismo "Lancet".