Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które przymuszają do szczepienia ludzi, którzy nie chcą się szczepić – powiedział w środę, 12 stycznia, główny doradca premiera ds. COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej prof. Andrzej Horban.
- – powiedział prof. Horban, pytany przez radio RMF FM, czy należy wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19.
Wyjaśnił, że .
- – dodał. Przyznał, że mogą być to na przykład paszporty covidowe. - – oznajmił.
Prof. Andrzej Horban podkreślił, że szczepienie zmniejsza kilkadziesiąt razy ryzyko zgonu. Przytoczył wyniki badań, mówiące, że wśród osób niezaszczepionych będących w grupie wiekowej 60 plus na COVID-19 umiera 152,7 na 100 tys. mieszkańców Polski. W grupie, która przyjęła trzy dawki szczepionki, wskaźnik ten wynosi 3,6 na 100 tys. osób.
- – powiedział.
Według Ministerstwa Zdrowia dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 7,6 mln Polaków, w pełni zaszczepionych jest ponad 21,2 mln osób.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP