Według Moderny eksperci firmy swoje wnioski oparli na testach i stoją na stanowisku, że szczepionka będzie chronić przed nowymi wariantami koronawirusa. W oświadczeniu podkreślono, że koncern będzie pracować nad podawaniem dodatkowej, trzeciej dawki, aby jeszcze bardziej zwiększyć ochronę przed nowymi wariantami.

Reklama

- Badanie nie wykazało istotnego wpływu na poziomy przeciwciał przeciwko wariantowi B.1.1.7 w porównaniu z mutacjami wcześniejszymi - oświadczyła Moderna, odnosząc się do wariantu brytyjskiego. Zaobserwowano natomiast sześciokrotne zmniejszenie poziomów przeciwciał przeciwko wariantowi z Republiki Południowej Afryki (B.1.351), jednak pomimo tego zmniejszenia poziomy przeciwciał pozostają powyżej poziomu, który niezbędny jest do zapewnienia ochrony - podkreśliła Moderna.

- Jesteśmy zachęceni tymi nowymi danymi, które wzmacniają nasze przekonanie, że szczepionka Moderna przeciwko Covid-19 powinna chronić przed nowymi wariantami - powiedział szef Moderny Stephane Bancel, cytowany w komunikacie prasowym. - Ale na wszelki wypadek (...) testujemy jeszcze wzmocnienie szczepionki przeciwko wariantowi z RPA - wyjaśnił.

Firma zamierza także przetestować wpływ aplikowania trzeciej dawki już istniejącej szczepionki.