Dotychczas z akcji skorzystało blisko 10 tys. dzieci; na program szczepień powiat wydał 4 mln zł.

Reklama

- W tym roku planujemy zaszczepić 500 dzieci, zarezerwowaliśmy na to w budżecie 310 tys. zł. Każda gmina ma ustalony limit szczepień, dlatego warto skorzystać z możliwości dokonania zapisów już teraz. HPV zaraża zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jestem wielkim zwolennikiem szczepień - tym bardziej, że profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 70-90 procent – powiedział starosta poznański Jan Grabkowski.

Profilaktyką zostanie objęta młodzież zameldowana na terenie powiatu poznańskiego z rocznika 2006 oraz uzupełniająco z 2005, jeżeli otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki w ramach ubiegłorocznego programu. Pierwsza szczepionka będzie podawana w czerwcu, kolejne w lipcu i w październiku.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy. Może wywołać również inne nowotwory występujące zarówno u kobiet jak i mężczyzn, takie jak rak jamy ustnej i gardła oraz odbytu, a także prącia i sromu.

Trwa ustalanie harmonogramu szczepień dla poszczególnych gmin; szczepienia muszą być dostosowane do obowiązujących zasad związanych z epidemią koronawirusa.

Reklama

Program obejmuje również edukację zdrowotną w zakresie zapobiegania chorobom wywoływanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, będzie ona prowadzona online.