Program skierowany jest do mieszkańców i mieszkanek Poznania, którzy urodzili się w 2006 roku. Darmowe szczepienia są też dostępne dla starszych nastolatek i nastolatków, którzy urodzili się w latach 2001-2005 i wcześniej nie wzięli udziału w programie. Chętni muszą być zameldowani - na stałe lub czasowo - w Poznaniu, a przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów powinien rozliczać swój PIT w mieście.

Reklama

- Aby zapisać się na bezpłatne szczepienie, należy mieć podpisaną przez rodzica zgodę oraz stwierdzony przez lekarza brak przeciwwskazań. Dziewczęta i chłopcy z rocznika 2006 mogą zarejestrować się w dowolnej z miejskich placówek medycznych, które biorą udział w programie, nie obowiązuje rejonizacja. Młodzi poznaniacy i poznanianki urodzeni w latach 2001-2005 mogą zaszczepić się wyłącznie w przychodni Spółki Edictum przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu – poinformował Urząd Miasta Poznania.

Poznański magistrat przypomniał, że z powodu raka szyjki macicy, który prawie w 100 proc. powiązany jest z wirusem HPV, umiera blisko 5 Polek dziennie.

- Wirus HPV odgrywa istotną rolę w zachorowaniach na wiele innych chorób, w tym: raka odbytu, raka sromu, raka pochwy, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi. Szacuje się, że 75-80 proc. osób w ciągu swojego życia będzie miało kontakt z wirusem HPV - przekazali urzędnicy.

Reklama

Miasto Poznań realizuje programy profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) - w tym raka szyjki macicy - od 2008 roku. Każdego roku korzysta z nich do 2 tysięcy osób. Od 2016 roku z programu mogą skorzystać także chłopcy.