Szczepienie obejmie dziewczęta w wieku 13 lat, czyli urodzone w 2005 roku. - W szczególnych przypadkach, kiedy na przykład w rodzinie są choroby nowotworowe, po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego, ze szczepień mogą także skorzystać młode radomianki w innym wieku - podkreśliła rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim.

Reklama

Zdaniem Stanisławy Szcześniak–Mazur, lekarki z Poradni Szczepień Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, wirus HPV niesie ze sobą duże ryzyko chorób nowotworowych. - Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera około 1,8 tys. kobiet. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej groźnej chorobie są właśnie szczepienia – zaznaczyła lekarka.

W tym roku w Radomiu przeznaczono na szczepienia nastolatek 150 tys. zł. Będzie mogło z nich skorzystać blisko 300 dziewcząt. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Wystarczy tylko wypełnić specjalną deklarację i złożyć w Poradni Specjalistycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Akcje bezpłatnych szczepień dziewcząt przeciwko HPV prowadzone są w Radomiu od 2014 r. Do tej pory skorzystało z nich ponad tysiąc nastolatek.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest uważany za główny czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Elementem profilaktyki są szczepienia przeciwko HPV, zalecane młodym dziewczętom. W Polsce takie szczepionki są w tzw. w grupie świadczeń zalecanych i nie są finansowanie z budżetu państwa. Lokalnie są natomiast finansowane z własnych środków przez ponad 220 samorządów różnych szczebli.

Jak podkreślają lekarze, szczepienie jest tylko jednym ze sposobów zapobiegania rakowi szyjki macicy i nie zwalnia z obowiązku wykonywania badań cytologicznych i innych działań profilaktycznych.