Badania mają pokazać skalę problemu nadciśnienia tętniczego w regionie łódzkim. 14 stycznia każdy będzie mógł bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie i przyłączyć się do próby bicia rekordu Guinnessa w liczbie pomiarów ciśnienia krwi w ciągu ośmiu godzin.

Reklama

Jak podkreślił współorganizator akcji, dyrektor szpitala im. Barlickiego w Łodzi prof. Piotr Kuna, łodzianie żyją najkrócej w Polsce. Główną tego przyczyną są choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie, które wywołuje udary mózgu, zawały serca, niewydolność krążenia i wiele innych chorób.

Dzięki akcji chcemy zwiększyć wiedzę na temat dostępnej skutecznej walki z chorobami układu krążenia - podkreśla prof. Kuna.

Z danych statystycznych wynika, że prawie jedna trzecia łodzian nie zna wartości swojego ciśnienia krwi. Jednocześnie prawie co trzeci mieszkaniec miasta cierpi na nadciśnienie, a tylko jeden na czterech ma je prawidłowo leczone.

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi Polaków na problem nadciśnienia tętniczego i poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat tego schorzenia - jego objawów, konsekwencji, profilaktyki i leczenia - podkreślił dyrektor szpitala im. Barlickiego.

Badania ciśnienia w ramach bicia rekordu rozpoczną się w południe w rotundzie Manufaktury. Pomiary odbywać się będą na 25 stanowiskach. Jedno z nich przygotowane będzie dla osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży.Na miejscu będzie działać punkt konsultacji medycznych - wyniki będzie można skonsultować na miejscu z lekarzami, którzy pomogą je zinterpretować i będą udzielać porad dotyczących leczenia nadciśnienia.

Jak zapowiadają organizatorzy, każdy uczestnik akcji otrzyma specjalny pamiątkowy dyplom oraz termometr elektroniczny; co pół godziny będzie można również wygrać nowoczesny ciśnieniomierz.

Reklama

Nad przebiegiem imprezy będzie czuwać ponad sto osób, a próba zostanie zarejestrowana na wideo; film ma stanowić podstawę do ewentualnego wpisania łódzkiego wyniku do Księgi Rekordów Guinnessa, choć - jak podkreślają organizatorzy - bicie rekordu będzie sprawą drugorzędną.

Łódzka próba bicia rekordu jest już czwartą w tej kategorii. Obecnie najlepszy wynik należy do stolicy Bahrajnu, gdzie zmierzono ciśnienie 3251 osób.