Jaskra jest chorobą związaną ze wzrostem ciśnienia w gałce ocznej i uszkadzającą nerw wzrokowy, który przekazuje obraz zarejestrowany przez siatkówkę do mózgu.

Reklama

Choć dokładne przyczyny degeneracji nerwu wzrokowego nie są jasne, prowadzone są badania nad nowymi metodami leczenia, polegającymi na powstrzymywaniu obumierania komórek zwojowych siatkówki oraz regeneracji włókien nerwowych.

Wraz z wiekiem w siatkówce zmniejsza się poziom nukleotydu NAD, przez co komórki zwojowe są bardziej podatne na neurodegenerację.

Zespół naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji, Uniwersytetu Cardiff w Wielkiej Brytanii i Narodowego Centrum Zdrowia Oczu w Singapurze badali wpływ nikotynamidu na wzrok w normalnych warunkach oraz w przebiegu jaskry.

Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że zapobieganie spadkowi poziomu NAD poprzez podawanie nikotynamidu (prekursora NAD) silnie przeciwdziała jaskrze. Zaobserwowano także, że podawanie nikotynamidu może poprawiać widzenie u pacjentów z jaskrą przy niewielkim ryzyku skutków ubocznych.

Reklama

- Nikotynamid ma szerokie działanie neuroochronne. Redukuje stres metaboliczny, poprawia funkcjonowanie mitochondriów i stwarza środowisko, w którym komórki zwojowe są mniej narażone na szkodliwe czynniki związane z jaskrą. Wyniki te wskazują, że długoterminowe zażywanie nikotynamidu może pomóc pacjentom z jaskrą – mówi dr Pete Williams z Instytutu Karolinska.

Autorzy publikacji zapowiadają, że badania kliniczne nad skutecznością nikotynamidu u ludzi rozpoczną się jesienią tego roku.