Cytykolina jest naturalnie produkowana w mózgu oraz dostępna w formie leku. Chroni komórki nerwowe i jest źródłem choliny, która stanowi jeden z materiałów budulcowych neuronów. Wcześniejsze badania wskazywały, że u ludzi i gryzoni z jaskrą występuje niższy poziom choliny w mózgu.

Reklama

Badania prowadzone na szczurach wykazały, że przyjmowanie cytykoliny stymulowało przywrócenie normalnego poziomu sygnałów wysyłanych przez nerw wzrokowy do mózgu. U szczurów, którym przez trzy tygodnie podawano w pożywieniu cytykolinę, zaobserwowano mniejszy ubytek widzenia niż w grupie kontrolnej, a proces uszkodzeń strukturalnych tkanki nerwowej uległ spowolnieniu o 74 proc.

- Nasza analiza sugeruje, że cytykolina chroni przed jaskrą za pośrednictwem mechanizmu innego od tego, który jest standardowo wykorzystywany w leczeniu, tj. zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego poprzez zmniejszenie poziomu cieczy wodnistej. Jaskra upośledza połączenie mózgu i oka, dlatego mamy nadzieję, że nowe sposoby leczenia pomogą odbudować to połączenie – mówi de Kevin Chan, autor analizy.