Opinie okulistów i wyniki badań napawają niepokojem. Nie dość, iż bardzo rzadko sprawdzamy stan zdrowia swoich oczu, to w dodatku nie posiadamy podstawowej wiedzy na temat właściwej profilaktyki. Jeśli profilaktyka w walce z chorobami i wadami oczu nie poprawi się, to według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku około 75 milionów osób będzie niewidomych. Rokowania są przerażające, dlatego tak istotna jest edukacja profilaktyczna i wiedza na temat możliwości, jakie daje współczesna medycyna.

Reklama

- Zacznijmy przede wszystkim badać regularnie wzrok i nakłaniać do jego badania najbliższych. Zwracajmy również uwagę na naszą dietę, która aby pozytywnie wpływać na wzrok, powinna być bogata w witaminy A, C i E oraz luteinę. Jeśli niepokoją nas jakiekolwiek nieprawidłowości w widzeniu, niezwłocznie zgłaszajmy się do okulisty – zaleca Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Dobry wzrok wpływa na komfort życia i aktywność, a ignorowanie problemów ze wzrokiem i zbyt późno rozpoczęte leczenie może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka i powinniśmy szczególnie się o nie troszczyć, jak apelują okuliści. Najczęściej występujące wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.

Niezbędna jest wiedza na temat możliwości, jakie daje współczesna medycyna w korekcji istniejących już wad wzroku. Standardową korekcją wad wzroku jest noszenie szkieł korekcyjnych lub soczewek w ciągu dnia. Obecnie poziom wiedzy medycznej i rozwój nowych technologii stwarza także nowe możliwości w podjęciu skutecznej walki z wadami wzroku. Można na przykład skorzystać z laserowej korekcji wzroku – bardzo precyzyjnej metody mikrochirurgicznej, która koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Aby poddać się takiemu zabiegowi, trzeba spełniać jednak określone warunki – są nimi m.in. wiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ustabilizowana wada wzroku, brak różnego rodzaju schorzeń. Przed wykonaniem laserowej korekcji wzroku każdy pacjent musi przejść badanie kwalifikacyjne, na podstawie którego lekarz podejmuje decyzję o możliwości wykonania zabiegu i dobierze odpowiednią metodę.

Reklama

Alternatywą dla wielu pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą skorzystać z laserowej korekcji wzroku, może okazać się niechirurgiczna metoda ortokorekcji. Innowacyjność tej metody polega na zakładaniu do snu specjalnych ortosoczewek, które okresowo przywracają krótkowidzom pełną ostrość widzenia. Przespanie w nich nocy gwarantuje prawidłowe widzenie na minimum 16 godzin, przy czym nie trzeba dodatkowo wspomagać się okularami. Ortokorekacja opiera się na bardzo delikatnym modelowaniu rogówki, która po zdjęciu soczewek utrzymuje nadany jej kształt. Nie jest to jednak zmiana nieodwracalna – po zakończeniu stosowania tej metody rogówka powraca do swojego wyjściowego stanu. Metodę ortokorekcji można stosować u osób dorosłych i dzieci od 10. roku życia.

Dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w okulistyce możemy odzyskać komfort codziennego życia i zapomnieć o wielu niedogodnościach związanych z wadami wzroku. Trzeba jednak pamiętać, iż zła dieta czy długie godziny spędzane przed ekranem komputera lub telewizorem nie pozostają bez skutku dla naszego narządu wzroku – mówi Magdalena Bińczak, optometrystka z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.