Czy gra Tetris, polegająca na dopasowywaniu spadających klocków, zastąpi plaster na oko? Według naukowców z Uniwersytetu McGill w Montrealu - jest to bardzo prawdopodobne. Wykazali oni, że można wykorzystać grę komputerową w leczeniu amblyopii, czyli leniwego oka.

Reklama

Leniwe oko najczęściej powstaje w dzieciństwie. Nieleczone może doprowadzić do niedowidzenia, dlatego liczy się jak najszybsze zastosowanie odpowiedniej terapii. Zwykle polega ona na zasłanianiu zdrowego oka, tak by zmusić leniwe oko do pracy.

Według kanadyjskich naukowców granie w Tetris zmusza oczy do wspólnej pracy i tym samym uaktywnia leniwe oko i leczy niedowidzenie. Terapeutyczne działanie gry sprawdziło się w badaniu z udziałem 18 dorosłych z amblyopią. Okazało się, że ta metoda daje lepsze rezultaty niż noszenie opaski na zdrowym oku.

Badanie, którego wyniki zostały opublikowane na łamach "Current Biology", jest pewnego rodzaju przełomem w zaleceniach dotyczących leniwego oka. Dotychczasowe terapie koncentrowały się głównie na tym, by zmusić leniwe oko do pracy przez osłabienie zdrowego oka. Gra w Tetris ma uaktywniać dwoje oczu i tym samym wpływać na mózg, by na równi odbierał bodźce z obu oczu. W efekcie mózg umożliwia słabszemu oku "naukę" prawidłowego widzenia.

Co ciekawe, dobroczynne działanie Tetris można było zauważyć u wolontariuszy już po dwóch tygodniach grania w grę przez godzinę dziennie.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu