Podczas pierwszej tury akcji przebadało się ponad 3,7 tys. osób. U ponad 700 wykryto AMD, która jest główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 40. roku życia w krajach uprzemysłowionych.
Badania w Poznaniu potrwają do 12 maja. Odbywać się będą w specjalnie przystosowanym autobusie wyposażonym w urządzenia diagnostyczne. Podczas akcji pacjenci będą mogli poddać się badaniu przeprowadzanemu za pomocą specjalnego aparatu fotograficznego, który wykonuje seryjne zdjęcia dna oka.
Mobilny gabinet odwiedzi Poznań, Bydgoszcz, Łódź, Katowice i Kraków.
Eksperci ze Stowarzyszenia AMD szacują, że cierpi na nie - często o tym nie wiedząc - 1 mln Polaków.
Jak wyjaśnia dr Ewa Czaplicka z Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, choroba niszczy tzw. plamkę żółtą, centralną część siatkówki odpowiedzialną za ostre widzenie. Prowadzi to do spadku ostrości wzroku - zwłaszcza w centralnej części pola widzenia, gorszego rozróżniania barw oraz zniekształcenia obrazu.
Pierwotna przyczyna AMD jest nieznana. AMD występuje częściej u kobiet i jest genetycznie dziedziczone. Ryzyko AMD zwiększa m.in. palenie tytoniu i niewłaściwa dieta. Upośledzenia widzenia w AMD nie można cofnąć, można jednak zahamować lub spowolnić postępującą utratę widzenia.
Kampanię organizuje Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, przy wsparciu firmy Bausch&Lomb.