– Aby oczy nie męczyły się, należy w pierwszej kolejności zadbać o higienę pracy wzrokowej i zapewnić sobie przerwy na odpoczynek. Siedząc przed komputerem co jakiś czas rozluźnijmy wzrok przesuwając spojrzenie z monitora na dalsze przedmioty, zerkajmy w dal – radzi dr Marek Bardadyn, okulista, irydolog, twórca diety strukturalnej.

Właściwa dieta

Oczy osób, które mają niezdiagnozowane wady wzroku, męczą się jeszcze szybciej, dlatego jeśli czujemy, że gorzej funkcjonują, szybko są przemęczone, podrażnione koniecznie odwiedźmy okulistę. Oczy lepiej pracują, wolniej się męczą, jeśli dostarczamy w pożywieniu odpowiednie składniki.
– Właściwa dieta jest istotna dla funkcjonowania całego organizmu, także dla oczu. Niedobór wielu witamin i składników mineralnych sprawia np. w okresie intensywnego wzrostu u młodzieży rozwijanie się wad wzroku, szczególnie krótkowzroczności. Niepełnowartościowa dieta negatywnie wpływa też na siatkówkę, spojówki, może być przyczyną zaćmy – tłumaczy dr Marek Bardadyn.
Reklama
Dobra dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i dostarczać organizmowi odpowiednie ilości składników odżywczych, zwłaszcza witamin i związków mineralnych. Duży problem stanowi we współczesnym świecie dieta zbyt kaloryczna, która powoduje otyłość u coraz większej grupy ludzi, w tym także dzieci i młodzieży.
Reklama
Nadwaga i otyłość zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, a ta jak wiemy bardzo źle wpływa na oczy – przyspiesza wystąpienie zaćmy i może przyczyniać się do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Nadciśnienie z kolei uszkadza naczynia siatkówki itd. – wylicza dr Marek Bardadyn.

Preparaty homeopatyczne

Poza zwracaniem uwagi na codzienną, zdrową dietę w niektórych sytuacjach warto przyjmować suplementy diety (pod kontrolą lekarską), a także pić specjalny koktajl, który jest prawdziwą bombą witaminową, zawierającą wszystkie składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku.
– Aby zmęczone oczy odpoczęły, możemy wspomagać je również preparatami homeopatycznymi. Polecam Euphrasię – granulki albo krople na bazie świetlika, które bardzo dobrze wpływają na przemęczone oczy oraz likwidują nawracające stany zapalne spojówek. Są też zalecane w profilaktyce jaskry – mówi dr Marek Bardadyn.
Kolejnym preparatem, który można długotrwale stosować jest Staphisagria, skuteczna w stanach zapalnych oka, wywołanych spadkiem odporności oraz u osób z tendencją do nawracających jęczmieni i gradówek – lek zdecydowanie zmniejsza ryzyko nawrotów. W aptekach dostępne są także złożone preparaty homeopatyczne, które wzmacniają przemęczone oczy.



Z naturalnych metod działających pozytywnie na oczy warto wymienić też zioła: zwłaszcza świetlik i rumianek – kompresy z tych ziół szybko nam pomogą.
– Saszetkę z ziołami zalewamy wrzątkiem (najlepiej do połowy szklanki) i pozostawiamy pod przykryciem przez 10–15 min. Następnie, gdy przestygnie, nasączamy naparem gaziki do kompresów i przykładamy na powieki. Kiedy kompres wyschnie, zbieramy gazikiem – zawsze w kierunku nosa – resztki wydzieliny z oka – tłumaczy dr Marek Bardadyn.

Przydatne ćwiczenia

Pozytywny wpływ na sprawność widzenia ma również gimnastyka oczu, a właściwie mięśni gałki ocznej. Polega ona na przykład na naprzemiennym przenoszeniu wzroku z przedmiotów znajdujących się blisko oka na bardzo odległe. Skutecznym ćwiczeniem jest też wykonywanie okrężnych ruchów gałkami ocznymi lub kierowanie wzroku – głowę trzymamy przy tym nieruchomo – w górę-dół, a następnie w prawo-lewo.