- Ze statystyk wynika, że w Polsce liczba osób chorujących na nowotwory skóry ciągle rośnie. Co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań, w tym około 2500–3000 stanowią zachorowania na czerniaka. Ten wyjątkowo złośliwy nowotwór wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną - poinformowano w komunikacie PPOZ.

Reklama

Lekarze PPOZ apelują o mądre korzystanie z kąpieli słonecznych, które w nadmiarze i bez odpowiedniej ochrony mogą wyrządzić nieodwracalną krzywdę.

- Niestety, blisko połowa przypadków czerniaków jest wykrywanych w stadium zaawansowanym lub rozsianym, co zdecydowanie obniża skuteczność leczenia. I tutaj statystyki nie są optymistyczne. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20 proc. wyższa, niż w Europie. Wynika to głównie z braku świadomości na temat profilaktyki czerniaka – powiedziała cytowana w komunikacie prezes PPOZ, Bożena Janicka.

Jak podano, zagrożenie zachorowaniem na czerniakiem wzrasta u osób: o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach; dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia; u osób, które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie; słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem oraz u osób, u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry.

Aby ograniczyć ryzyko zachorowania absolutnie nie wolno wychodzić na plażę, czy spacerować w upały bez wcześniejszego zabezpieczenia się dobrym kremem z wysokim filtrem UV, a także nie wolno korzystać z solariów, gdzie ryzyko oparzenia skóry i powstałych w jego wyniku zmian na skórze znacznie wzrasta - poinformowała Janicka.

- Chrońmy się przed tym, co szkodliwe dla naszego zdrowia, a ze słońca korzystajmy mądrze! Najlepiej z głową pod kapeluszem, wodą w torebce i kremem na skórze – zaapelowała.

Lekarze PPOZ zachęcają też do uważnej kontroli całej skóry, a w przypadku zaobserwowania nowych zmian lub zmian na istniejących już znamionach do natychmiastowej wizyty u lekarza.