Choć populacja kontynentu obejmuje zaledwie 10 proc. ludności świata, to pojawia się w na nim 23 proc. nowych przypadków raka na świecie i 20 proc. zgonów.

Reklama

Nowotwory to w Europie druga w kolejności przyczyna śmierci, po chorobach układu krążenia. To również najpowszechniejsze schorzenia niezakaźne, którym można zapobiegać - piszą specjaliści.

Oprócz strat ludzkich, powodują one gigantyczne koszty ekonomiczne. Badania wskazują, że nawet 40 proc. przypadków raka w europejskiej populacji związanych z jest z różnymi zewnętrznymi czynnikami, których wpływ można zmniejszyć.

Eksperci wymieniają styl życia (w tym palenie, picie, złą dietę, otyłość), niektóre infekcje, rakotwórcze chemikalia, azbest, promieniowanie UV, gromadzący się w pomieszczeniach radon i zanieczyszczenie powietrza.

Same środowiskowe czynniki ryzyka odpowiadają w Europie za 5 proc. zgonów z powodu nowotworów.

Reklama

Polska znajduje się pod tym względem w europejskiej średniej.

Reklama

Ze względu na luki w informacjach, liczby te mogą być jednak niedoszacowane - zwracają uwagę specjaliści.

Europa organizuje już różnorodne projekty, które mają ograniczyć skalę problemu.

Europe’s Beating Cancer Plan to polityczna inicjatywa, która ma za zadanie „odwrócić groźną falę”, odpowiadając na potrzebę zapobiegania, leczenia i opieki nad chorymi.

EU Cancer Mission za cel przyjęła poprawę do 2030 roku życie 3 mln osób, wspierając profilaktykę, leczenie i pomagając osobom chorym oraz ich rodzinom.

European Code Against Cancer to z kolei inicjatywa Komisji Europejskiej, która zajmuje się informowaniem ludności o możliwych sposobach zapobiegania rakowi.

Roadmap on carcinogens to zorganizowana m.in. przez Komisję Europejską akcja podnoszenia świadomości na temat rakotwórczych związków obecnych w miejscach pracy.

Natomiast Knowledge Centre on Cancer wspiera koordynację związanych z nowotworami działań Komisji Europejskiej.

- Działaniu środowiskowych i związanych z miejscem pracy czynników ryzyka nowotworów można zapobiegać, a jego ograniczenie to klucz do zmniejszenia obciążenia Europy nowotworami - podkreślają autorzy raportu.

- Jednocześnie ludzie mają ograniczone możliwości chronienia siebie przed większością środowiskowych i związanych z pracą zawodową zagrożeń. Oznacza to, że potrzebne i wskazane są odpowiednie strategie oparte na regulacjach - dodają specjaliści.