Dzięki innowacjom dokonanym przez naukowców z University of Waterloo (Kanada) możliwe jest tworzenie obrazów, na których tkanka nowotworowa wydaje się świecić w porównaniu ze zdrową tkanką. Zwiększony kontrast ułatwia dostrzeżenie patologicznych zmian.

Reklama

- Nasze badania pokazują, że ta nowa technologia ma obiecujący potencjał w zakresie poprawy badań przesiewowych w kierunku nowotworów, prognozowania i planowania leczenia – powiedział Alexander Wong, kierownik katedry sztucznej inteligencji i obrazowania medycznego oraz profesor inżynierii projektowania systemów w Waterloo.

Nieregularne rozmieszczenie komórek w tkance nowotworowej prowadzi do różnic w sposobie, w jaki poruszają się w niej cząsteczki wody w porównaniu do zdrowej tkanki. Nowa technologia, zwana obrazowaniem syntetycznej skorelowanej dyfuzji (synthetic correlated diffusion imaging), podkreśla te różnice poprzez przechwytywanie, syntezę i mieszanie sygnałów MRI przy różnych natężeniach i czasach impulsów gradientowych.

W największym tego rodzaju badaniu naukowcy współpracowali z ekspertami medycznymi z Instytutu Badawczego Lunenfeld-Tanenbaum, kilku szpitali w Toronto i Ontario Institute for Cancer Research, aby zastosować tę technologię u 200 pacjentów z rakiem prostaty.

Reklama

W porównaniu ze standardowymi technikami MRI, obrazowanie syntetycznej skorelowanej dyfuzji pozwalało dokładniej określić granice tkanki nowotworowej, co czyni je potencjalnie ważnym narzędziem dla lekarzy i radiologów.

- Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn na całym świecie i najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn w krajach rozwiniętych – wskazał Wong. - Mamy również bardzo obiecujące wyniki w zakresie badań przesiewowych, wykrywania i planowania leczenia raka piersi. Może to mieć przełomowe znaczenie w obrazowaniu wielu rodzajów nowotworów i wspomaganiu decyzji klinicznych.