Blisko tysiąc specjalistów z całej Polski i zagranicy dyskutowało w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na temat nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia chorób urologicznych.

Reklama

Choroby układu moczowego - w tym nowotwory - z roku na rok dotykają coraz większej części populacji. W pierwszej dziesiątce najczęściej występujących u mężczyzn chorób nowotworowych znalazły się aż trzy nowotwory o podłożu urologicznym: rak prostaty, pęcherza moczowego oraz nerki. Polacy zmagają się także z mniej groźnymi dla życia dysfunkcjami, które - nieleczone - mogą prowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Niemal dwa miliony Polaków ma problem z zaburzeniami erekcji, trzy miliony pacjentów i pacjentek przyznaje, że cierpi z powodu nokturii (częste oddawanie moczu w porze nocnej), a co trzeciej kobiety dotyczy problem nietrzymania moczu.

- Nie mam wątpliwości, że w najbliższym czasie urolog może stać się lekarzem pierwszego kontaktu każdej polskiej rodziny. Tym bardziej, że częstość występowania chorób urologicznych, w tym tych związanych z chorobami onkologicznymi, wzrasta z wiekiem - powiedział prezes PTU prof. Piotr Chłosta.

Podczas kongresu zwracano uwagę na rolę prewencji. - Jaki udział w powstawaniu nowotworów ma predyspozycja genetyczna, a jaki jest udział czynników środowiskowych - nie da się powiedzieć. Na pewno kluczowy jest udział czynników genetycznych. Według WHO jednak aż połowie nowotworów można zapobiec – powiedział dr hab. Jakub Dobruch.

Reklama

Ogromny negatywny wpływ na powstawanie nowotworów układu moczowo-płciowego ma palenie papierosów, które nie tylko zwiększa zagrożenie chorobą, ale też pogarsza rokowania w razie jej wystąpienia. W przypadku raka prostaty u chorych aktywnie palących występuje większe ryzyko przerzutów i zgonu. Rak nerki u palaczy cechuje się wyższym stopniem zaawansowania w chwili diagnozy. W przypadku raka pęcherza wyniki leczenia są gorsze wśród palaczy, większe jest też ryzyko nawrotu choroby. Ryzyko wystąpienia raka pęcherza jest u palaczy prawie czterokrotnie wyższe niż u osób, które nigdy nie paliły.

Reklama

Specjaliści omówili podczas kongresu nowe metody leczenia nowotworów układu moczowego, nie zabrakło tematów związanych z urologią czynnościową czy rekonstrukcyjną. W programie znalazła się też transmisja operacji na żywo, przeprowadzonej przez prof. Alexandre Mottrie z Belgii, a także sesja Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego.

Patronat honorowy nad 49. Kongresem Polskiego Towarzystwa Urologicznego objął Prezydent RP Andrzej Duda.