Jak poprawić sytuację chorych dyskutowano w Warszawie na konferencji pod tytułem "Wczesny dostęp do onkologicznych leków innowacyjnych - propozycje rozwiązań systemowych".

Reklama

Mateusz Mądry ekspert Europejskiej Agencji Leków wyjaśnił, że od momentu zakończenia badań i rejestracji leku, do jego refundacji mija przeciętnie 2 lata. A w tym czasie można by uratować setki istnień ludzkich. Europejscy eksperci zastanawiają się , jak ten system usprawnić.

Rafał Zyśk z Uczelni Łazarskiego podkreśla, że w niektórych krajach nowoczesne leki, które pozytywnie przeszły badania kliniczne i ich skuteczność została potwierdzona, zanim trafią do refundacji, są przez producentów bezpłatnie przekazywane szpitalom i podawane pacjentom. W Polsce takich rozwiązań brakuje.

Prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder uważa, że szansą na dostęp do nowoczesnych innowacyjnych leków byłoby stworzenie Funduszu Waki z Rakiem zasilanego z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Barierą w dostępie do nowoczesnych leków jest ich cena. Innowacyjna terapia celowana, która niszczy tylko komórki nowotworowe to koszt od 20 do 30 tysięcy miesięcznie.

Reklama