Rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu, po raku płuc i przed rakiem skóry. Lekarze przypominają, że coraz częściej udaje się wyleczyć nowotwór. Ważna jest jednak jak najwcześniejsza diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia. Istotna jest więc profilaktyka (samobadanie piersi, badanie piersi podczas wizyty u ginekologa, regularne wykonywanie USG piersi oraz mammografii) i wiedza na temat choroby.

Reklama

Trzeba wiedzieć, że są różne typy raka piersi. Główne to: nienaciekające oraz naciekające. Określenie typu ułatwia ocenę rokowania. Niektóre nowotwory są łagodne, inne zaś agresywne. Wielkość guza nie jest tu tak istotna.

Najbardziej zagrożone zachorowaniem są kobiety, które mają powyżej 45 lat oraz te, w których rodzinach zdarzały się nowotwory piersi. Badania wykazują również, że częściej chorują kobiety, które zaczęły miesiączkować przed 12. rokiem życia oraz przechodziły menopauzę przed 55. rokiem życia.

Wbrew obiegowej opinii rak piersi nie jest chorobą diagnozowaną tylko u kobiet. Nawet 0,3 proc. wszystkich przypadków nowotworów sutka rozpoznaje się u mężczyzn. Rak piersi może też być ukryty. Podejrzewa się go, gdy obserwuje się przerzuty raka gruczołowego do węzłów chłonnych pachowych bez stwierdzenia pierwotnego raka gruczołowego w piersi.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>