Czy można jednak skutecznie walczyć z tą chorobą? Tak, istnieją duże szanse na wyleczenie, jeśli odpowiednio wcześnie zgłosimy się do lekarza. Będzie to możliwe dzięki trafnemu rozpoznaniu objawów.

Reklama

Objawy raka jelita grubego

Wśród objawów raka jelita grubego możemy wymienić: krwawienie z odbytu, utratę wagi, podwyższoną temperaturę, osłabienie. Chory ma wymioty i nudności, problemy z przełykaniem, boli go brzuch. Ponadto można zauważyć zmiany w stolcu, który ma inny kształt, pojawia się w nim krew. Inaczej przebiega wypróżnianie, występują zaparcia lub zdarza się, że nagle, bez wyraźnego powodu pojawia się biegunka. Pacjent może mieć odczucie, że nie wypróżnił się do końca, narzeka też na ból podczas wydalania gazów.

Leczenie raka jelita grubego

Rak jelita grubego leczony jest na różne sposoby. Kiedy już zostanie zdiagnozowany, lekarz może zalecić leczenie systemowe: radioterapię i chemioterapię. Radioterapia wskazana jest szczególnie w przypadku raka odbytnicy. Wykorzystywane jest przy tym promieniowanie jonizujące. Pacjent może też zostać poddany leczeniu chirurgicznemu. Jest to oczywiście najskuteczniejsza metoda. Operacje coraz częściej wykonywane są laparoskopowo, nie ma więc potrzeby otwierania jamy brzusznej. Leczenie chirurgiczne pozwala pacjentowi całkowicie wyzdrowieć.

Profilaktyka raka jelita grubego

Aby zapobiec rakowi jelita grubego, przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę. Produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce – powinny zdecydowanie częściej pojawiać się w naszym menu (jeśli chcesz wiedzieć, jaka dieta jest odpowiednia dla osób z rakiem jelita grubego, zajrzyj na stronę: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-a-rak-jelita-grubego). Postarajmy się piec, dusić bądź gotować, zrezygnujmy ze smażenia. Jedzmy rzadziej czerwone mięso i unikajmy tłuszczów. Jeśli zależy nam na zdrowiu, warto zrezygnować z papierosów i alkoholu. W profilaktyce raka jelita grubego bardzo ważny jest wiek, choroba ta najczęściej atakuje osoby starsze. Dlatego jeśli ukończyliśmy 40. rok życia, powinniśmy szczególnie dbać o swoje zdrowie.

Bardzo istotne jest to, aby co jakiś czas poddawać się badaniom kontrolnym. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby daje większą gwarancję sukcesu. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy, które u siebie zauważyliśmy, możemy poddać się następującym badaniom: kolonoskopii, testowi na krew utajoną, rektoskopii, anoskopii, wlewowi doodbytniczemu czy badaniu per rectum (więcej informacji o kolonoskopii można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia).

Niektóre z nich mogą być dla nas zawstydzające, badanie odbytnicy to na pewno nic przyjemnego. Pamiętajmy jednak o tym, że zdrowie powinno być dla nas wartością wyższą. Rak jelita grubego występuję bardzo często wśród Europejczyków, każdego roku wykrywa się ponad 400 tys. przypadków tej choroby. Na całym świecie w ciągu roku zanotowano ponad milion przypadków raka jelita grubego. Niestety zatrważająca ich ilość prowadzi do śmierci. Około 600 tys. osób na świecie umiera w ciągu roku z powodu raka jelita grubego. Polskie statystyki nie odbiegają w tym przypadku od tych międzynarodowych.

Rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej śmiercionośnych nowotworów złośliwych.