Sławomir Neumann, który odwiedził dziś Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, przy którym powstaje ośrodek onkologii, zwrócił uwagę, że szybkich terminów diagnozy i rozpoczęcia leczenia nie da się uzyskać wyłącznie w oparciu o największe ośrodki onkologiczne. - Gdyby wszystko tam kierować nie jesteśmy w stanie dochować terminów, dlatego takie miejsca jak Siedlce mają szanse świadczeń onkologicznych pod warunkiem dotrzymania dziewięciotygodniowego okresu od podejrzenia choroby - powiedział Sławomir Neumann. Wiceminister podkreślił, że nowe prawo znosi limity nowotworowej u pacjenta do rozpoczęcia jego leczenia.

Reklama

Lekarze alarmują tymczasem, że wciąż brakuje niektórych aktów wykonawczych do ustawy. - Tak na dobrą sprawę nikt nic nie wie jak to ma wyglądać. Te dane, które mamy w tej chwili są danymi hasłowymi - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej ordynator Oddziału Onkologicznego siedleckiego szpitala doktor Tadeusz Tobiasz. Wiceminister Sławomir Neumann zapewnił tymczasem, że resort zdąży z wdrożeniem wszystkich przepisów przed 1 stycznia. - One są albo już podpisane, albo opublikowane, albo na ostatniej ścieżce do podpisu więc od 1 stycznia nie będzie najmniejszego problemu ani z rozporządzeniami ministra, ani z zarządzeniami prezesa NFZ - zapewnił wiceminister zdrowia.

Sławomir Neumann powiedział też, że wszyscy lekarze rodzinni, którzy będą chcieli przejść bezpłatne przeszkolenie pod kątem wczesnego diagnozowania choroby nowotworowej będą mieli taką możliwość. Jego zdaniem, niektóre środowiska, jak choćby Porozumienie Zielonogórskie, zniechęcały lekarzy pierwszego kontaktu do udziału w tego rodzaju szkoleniach.
Doktor Tadeusz Tobiasz ocenił natomiast, że wykrywanie choroby nowotworowej przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w praktyce będzie bardzo trudne. Zwrócił uwagę, że trudno oczekiwać, by każdy pacjent na przykład z kaszlem był kierowany na tomografię płuc tymczasem bardzo często na zdjęciach radiologicznych nawet duże guzy nie są widoczne a choroba ujawnia się dopiero wtedy, gdy nabiera tempa.

Pakiet onkologiczny zakłada zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych i opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym. Chory z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.